Podaci Europske agencije za okoliš (EEA) govore da je zagađenje europskih voda živom dostiglo alarmantne razmjere, iako ona važi za jednu od deset najopasnijih kemikalija na svijetu. EEA je u najnovijem izvještaju navela da je 40% vodenih površina u Europskoj uniji zagađeno živom, što ugrožava ptice i sisare koji žive u vodi, ili uz nju.
Previsoke koncentracije žive zabilježene su u 46.000 od okupno 111.000 ispitanih površinskih voda u Europi, piše partner Euractiva, Journal de l’Environnement.
Te visoke koncentracije uglavnom se mogu pripisati emisijama koja nastaju prilikom sagorjevanja kamenog uglja, lignita i drveta, a u manjoj i prilikom rudne eksploatacije zlata i kod određenih industrijskih procesa.
Problem je, međutim, u slijedećem: Živa ostaje u prirodi i do 3.000 godina i u stanju je da se raširi na jako velikoj površini. Zato se koncentracija žive bilježi u zraku, u vodi, u zemljištu i kod životinja.
U atmosferi je sadašnja koncentracija oko 500% viša nego što bi to bilo prirodno, a u oceanima je opterećenje živom više za oko 200%, pokazuje izvještaj EEA objavljen krajem rujna.
U vodenim sustavima živa je najopasnija u svom organskom obliku, kao metil-živa, pošto je, ako je konzumira neka životinja, u stanju da zatruje cijeli lanac ishrane.
Izvještaj EEA pokazuje i da oko polovice u Europi registrirane žive ljudskog podrijetla potiče iz trećih zemalja, od čega 30% iz Azije. Azija je jedini dio svijeta na kojem su emisije između 1990. i 2010. godine rasle, i to za 47%.
Loša vijest je da čak ni širokim hitnim mjerama ne bi bilo moguće vratiti razinu koncentracije žive na onaj iz predindustrijskog doba. Tako ni zabrana određenih industrijskih proizvoda i postupaka, uvedena međunarodnom Minamata konvencijom o živi koja je stupila na snagu u kolovozu 2017. godine, nije dovoljna da se ublaži zagađenje.
Uz to, može se očekivati da će zagađenje živom zahvaljujući globalnom otopljenju dodatno rasti. Prema jednoj u veljači ove godine objavljenoj studiji, to zagađenje bi zbog otapanja pemafrosta moglo dosegnuti neslućene vrijednosti ne samo u Europi, nego i širom svijeta.