Poljoprivreda se kao grana ruskog gospodarstva najbrže razvija i Rusija trenutno izvozi više poljoprivrednih proizvoda nego oružja, prenosi švedski list Lantbrukets Affärstidning.
List piše da se za proteklih 20 godina Rusija pretvorila u jednog od najvažnijih igrača na globalnom tržištu izvoza, iako je ranije bila zemlja koja je ovisila od uvoza hrane. Istodobno, u proteklih pet godina poljoprivredna proizvodnja i njen izvoz porasli su za 20 posto, a to se objašnjava trgovinskom i poljoprivrednom politikom koju država vodi, ističu autori članka.
Nakon raspada Sovjetskog Saveza, u Rusiji se desio kolaps na prehrambenom polju i u sferi poljoprivrede, nakon čega je zemlja bila prisiljena uvoziti brojne proizvode.
Situacija se počela mijenjati nakon 2005. godine, kada je vlada odlučila aktivno investirati u vlastitu poljoprivredu. Istodobno, kao odgovor na sankcije Europske unije i SAD, Rusija je zabranila uvoz pojedinih europskih i američkih prehrambenih proizvoda, podsjećaju autori članka.
Kao rezultat toga, 2017. godine Rusija je postala najveći izvoznik pšenice na svijetu, druga zemlja u svijetu kada je u pitanju proizvodnja žitarica i suncokreta, treći najveći proizvođač mlijeka i krumpira i peti po veličini proizvođač jaja i pilećeg mesa, ističe švedski list.
Ruski embargo na uvoz određene robe iz zemalja koje su uvele sankcije Rusiji (iz SAD, EU, Kanade, Australije i Norveške), stupio je na snagu u ljeto 2014. godine. Zabrana je uključivala meso, kobasice, ribu i morske plodove, povrće, voće i mliječne proizvode. Kako je Zapad produžavao svoje sankcije, tako je i Moskva nastavila sa svojim kontramjerama.