Svjetski prvaci u ispijanju piva su Kinezi - što je i logično obzirom na broj stanovnika te zemlje. Međutim, najviše piva po glavi stanovnika i dalje se pije u europskim zemljama.
Najnovija istraživanja pokazuju da Česi uporno drže primat u ispijanju piva i to sa 143 litre godišnje po glavi stanovnika. Srbija se ne nalazi među najvećim pivopijama u Europi, ali je po ispijanju piva "dobro" pozicionirana u regiji. U Srbiji se mjesečno popije oko pet litara piva po glavi stanovnika što je godišnje 60 litara. Ispred Srbije je Hrvatska s 83 litra godišnje. Prema podacima Udruženja pivovara Srbije u zemlji pivovare godišnje proizvedu oko 5,5 milijuna hektolitara piva, što je na mjesečnoj razini oko 460.000 litara u prosjeku.
Na listi najvećih pivopija u Europi Njemci zauzimaju drugo mjesto i ne zaostaju puno za Česima. U toj zemlji se po čovjeku godišnje popije 110 litara, a godišnja potrošnja u cijeloj zemlji je čak devet milijardi litara. Interesantno je da se više od polovice te količine popije na čuvenom festivalu tog pića u Minhenu - Oktoberfestu.
U Srbiji postoji šest velikih pivovara, međutim tri najveće od njih "drže" 94 posto posto udjela na tržištu. Uz to, registrirano je još oko 20 mikro-pivovara koje posluju na domaćem tržištu, ali se smatra da ih postoji još oko 40 koje nisu službeno registrirane.
- Srbija po otvaranju pivovara prati europski trend, pa se tako male i mikro pivovare otvaraju tako reći svakodnevno i u stvarnosti ih ima znatno više od službeno registriranih. Craft pivovare su od 2012. godine kada su imale udjel nešto ispod 1%, ali je trend rastući i za samo četiri godine su duplirale svoje tržišne udjele - kaže za Blic Biznis izvršna menadžerica Udruženje pivovara Srbije Rebeka Božović.
Prema posljednjim podacima Svjetske zdravstvene organizacije, svaki građanin Srbije stariji od 15 godina godišnje u prosjeku popije 9,1 litara alkohola.
Iza su građani Crne Gore, koji u prosjeku popiju po 6,6 litara alkohola. Na trećem mjestu u regiji po konzumaciji alkohola je Albanija, čiji građani u prosjeku godišnje popiju 4,5 litara, dok je pola litra manja potrošnja u Bosni i Hercegovini. Najmanje u regiji piju Makedonci, koji godišnje konzumiraju 1,1 litara alkoholnog pića.
Konzumacija alkohola u Srbiji se smanjila, jer su tijekom 2017. godine Srbi po glavi stanovnika godišnje pili 12,5 litara alkohola.