Kina se 2015. godine požalila WTO-u na odluku EU-a o izmjeni kvota za uvoz piletine u 2006. i 2009. godini. U oba slučaja Bruxelles se nije prethodno konzultirao s Kinom, smatrajući je suviše malenim dobavljačem za tržište EU-a. Većinu kvota dodijelili su Brazilu i Tajlandu, podsjeća Reuters.
Ujedno je WTO-ov panel za rješavanje trgovinskih sporova u utorak utvrdio da je kineski izvoz proizvoda od pačetine "umjetno" smanjen do srpnja 2008. godine zbog zabrinutosti za zdravlje, a što je, zaključuju, EU trebao uzeti u obzir. Ostalih 13 kineskih argumenata nije prihvaćeno.
Kinesko ministarstvo trgovine iskazalo je zadovoljstvo odlukom WTO-a vezanom za proizvode od pačetine, no žale zbog odbacivanja kineske žalbe u vezi kvota EU za uvoz pilećeg mesa iz Kine, navodi se u priopćenju ministarstva objavljenom na službenim stranicama u utorak navečer.
"Kina apelira na EU da ispoštuje odluku WTO-a i u što kraćem roku ispravi nepravednu praksu uvoznih kvota za proizvode od pačetine", kaže se u priopćenju kineskog ministarstva trgovine. Dodaju da je Kina posljednjih godina uložila 2,8 milijardi juana (378 milijuna eura) u opremanje peradarskih farmi za potrebe opskrbe europskog tržišta.
Obje strane mogu se žaliti na navedenu odluku, podsjeća Reuters.