Sustav alarmiranja o sigurnosti hrane izvjestio je Srbiju da je pošiljka malina iz te zemlje, koja je namjenjena Mađarskoj i Njemačkoj, zaražena norovirusom.
Roba je zaustavljena na granici sa Mađarskom, a upozorenje srpskoj strani stiglo je u srijedu. Norovirus se najčešće prenosi prljavim rukama i lošom higijenom prilikom branja i transporta malina.
Kako kažu u srpskom Ministarstvu poljoprivrede, službe kontrole koje prate obavještanje RASAF-a, postupile su po standardnoj proceduri. Nadležena poljoprivredna isnpekcija poslana je na teren kako bi prikupila podatke o hladnjačaru, koji je izvezao maline. Obično je praksa da se roba vrati izvozniku i da je on uništi uz prisutnost inspekcije. Zasada još ne znaju koje su količine u pitanju.
- To je veliki problem za Srbiju, jer ovakvi propusti urušavaju ugled visokokvalitetne srpske maline - kaže Dejan Radulović, voćar iz Čačka. - Događa se i da sa tim virusom uvezu malinu, pa je reeksportuju kao domaću. Svašta se radi, samo da se sroza i spusti cijena domaćoj malini, koja je najaromatičnija i najkvalitetnija. Kod nas i ne postoje neke službe detaljne kontrole. To se mora ozbiljno pregledati, a ne površno. Nije ni prvi put da se norovirus pronađe u srpskim malinama. Loše vijesti se daleko čuju, pa žig virusa, zbog jednog kamiona, trpe svi.
Sada svi proizvode maline, Srbija, BiH, Kosovo, i oni koji se nikad nisu ovim poslom bavili imaju bar jedan malinjak. Uz to, tvrde srpski malnari, postoji i uvoznički lobiji, koji dodatno uništavaju domaće proizvođače. Predviđanja za iduću godinu su sumorna, jer će cijena maline biti od 80 do 100 dinara.