Europska komisija objavila je Kratkoročne izglede tržišta poljoprivrednih proizvoda Europske unije za jesen 2020. godine.
Iako relativno pošteđen udara krize uzrokovane pandemijom koronavirusa u odnosu na druge sektore, europski poljoprivredni i prehrambeni sektor nije bio u potpunosti imun na ovu krizu, stoji u izvješću. Prvenstveno je štetu nanijela slabija potrošnja, koja je uzrokovala i slabiju konzumaciju određenih proizvoda.
Promjene u lancima opskrbe također su utjecale na marketing proizvoda koji su imali manje izglede za plasman u maloprodaji.
Zahvaljujući otpornosti prehrambenog lanca, utjecaj krize bio je ograničen. U tom kontekstu očekuje se da će nastavak 2020. godine ostati globalno pozitivan. Cijene mesnih i mliječnih proizvoda oporavile su se nakon akutne faze pandemije COVID-19, porast prikupljenog mlijeka ostaje snažan, a pozitivna trgovinska bilanca kod mesnih proizvoda je u porastu. Očekuje se porast proizvodnje uljarica i proteina. Proizvodnja maslinovog ulja mogla bi doseći novi rekord.
Žitarice i šećerna repa jedine su iznimke od pozitivnih očekivanja, prvenstveno zbog loših vremenskih uvjeta, ali i bolesti koje su zahvatile te biljne vrste.
Afrička svinjska kuga, koja se pojavila u Njemačkoj te posljedično zatvaranje azijskih tržišta za proizvode njemačkog svinjogojstva prouzročile su zabrinutost na tržištu, osobito s obzirom na udio koji Njemačka zauzima u sveukupnom izvozu svinjetine iz EU.
Procjenjuje se da će ukupan izvoz europskih žitarica iznositi 274,3 milijuna tona, što je 6,8% manje nego prošle godine. Izvoz šećera iz EU i Velike Britanije procijenjen je na 0,8 milijuna tona, što je najniža vrijednost u posljednjih deset godina. Procjenuje se da će proizvodnja maslinovog ulja doseći 2,2 milijuna tona, no izvoz će, zbog velikih zaliha, najvjerojatnije ostati na istoj razini.
Potrošnja svježih naranči u EU je u porastu, što je uzrokovalo porast uvoza (oko 1 milijuna tona), dok je izvoz pao za 15%. Što se tiče jabuka, 2020./21. će u Uniji biti proizvedeno oko 11,5 milijuna tona, što je 2% manje od petogodišnjeg prosjeka. U 2020. se očekuje daljni uvoz svježe rajčice, uz rast uvoza od 7%, ponajprije iz Turske i Maroka.
Količina prikupljenog mlijeka u 2020. godini porast će za 1,4%, što je uzrokovano većim prinosima i odgodama u planiranim smanjenjima krda, uzrokovanih panedmijom COVID-19. Od sredine svibnja, cijene mesa na europskim tržištima su u porastu. Pad proizvodnje govedine je revidiran u odnosu na posljednje procjene i zasutavljen na 1,4% nižoj vrijednosti u odnosu na 2019. godinu. Proizvodnja piletine porasla je za 1%. Kod ovčjeg mesa procjenjuje se pad proizvodnje od 3% i nestašice na tržištu, na što najviše utječe nesigurnost budućih trgovinskih pregovora između EU i Velike Britanije.